Promocje/Nowości

17.05.2013 07:57

Degustacja Oliwy - Fabryka Win


Fabryka Wina zaprasza na smakowanie oliwy z oliwek.
Kategoria: Promocje
Napisał: agnieszka

W piątek i sobotę, 17 i 18 maja od godz. 13 do 18 będzie można  w Fabryce Wina – Kia Ora w Galerii Sucholeskiej spróbować  wspaniałej hiszpańskiej oliwy z oliwek. To jedno z największych bogactw tego kraju. Oliwa z oliwek jest niezastąpiona w kuchni i nie wspominając o jej walorach zdrowotnych.

Próbowanie oliwy ma wiele wspólnego z degustacją wina – też ocenia się smaki i aromaty. W sobotę będzie można spróbować i ocenić walory najlepszych hiszpańskich  rodzajów oliwy.

Arbequina to najbardziej medalowa z oliw Casas de Hualdo.  Co roku zdobywa nagrody na międzynarodowych  festiwalach oliw.  Znajduje się również w międzynarodowym przewodniku po 250 najlepszych oliwach świata FLOS OLEI jako jedna z najlepszych. Oliwy produkowane z tej odmiany oliwek są gęste i mają owocowy posmak.  Można w niej znaleźć nuty aromatyczne świeżych gałązek pomidora, skoszonej trawy, zielonych karczochów, orzechów, suchych migdałów, bananów i dojrzałych jabłek!  Oliwa zachwyca bursztynowym kolorem,  gęstą  konsystencją i zapachem przenoszącym w słoneczne rejony Katalonii. Ponieważ aromat jest bardzo ulotny, najlepiej spożywać ją na zimno. Arbequina jest lekka, jak białe wino, więc  najkorzystniej komponuje się z warzywami (gotowanymi i surowymi), grillowaną rybą oraz serami.

Oliwa Picual produkowana w rejonie Toledo,  urzeka  bardzo przyjemnymi aromatami dojrzałych owoców, zielonych liści, zielonych bananów oraz zielonej mięty. Tłoczona na zimno zachowuje swój lekko gorzkawy i nieco pieprzny posmak, który idealnie harmonizuje z regionalnymi specjałami, takimi jak ryby, dziczyzna czy wieprzowina.  Odmiana ta najlepsza jest również do smażenia. Używana do przygotowania flagowych andaluzyjskich dań z warzywami: karczochami, szparagami lub szpinakiem  jest płynną duszą tych potraw.

Oliwa Cornicabra jest najbardziej intensywna i pikantna  z 4 produkowanych przez Casas de Hualdo.  Poza niuansem pieprzowym oliwa urzeka przyjemnym goryczkowym finiszem. Na długo pozostawia smak w ustach. Ma kolor złocisty  z domieszką zieleni oraz owocowy smak. Wyczuwa się w niej nutę jabłek i zielonych liści. Świetnie nadaje się do sałatek  podawanych na ciepło oraz duszonych warzyw. Najlepiej podawać ją w towarzystwie czerwonego wina.

Manzanilla  to odmiana oliwek, która pochodzi z Cáceres - prowincji regionu Estremadura.  Region w znacznej części leżący na wyżynie Mesety. Jest to najrzadziej zaludniony obszar Hiszpanii - zaliczany do malowniczych i dzikich. Klimat bardziej morski i łagodniejszy niż w głębi lądu sprzyja uprawie drzew oliwnych.

En Lata oznacza po prostu  „W Puszce“.  Jest to oliwa delikatna z nutą świeżych owoców oraz ziół dzięki kompozycji 2 oliw Arbequiny oraz Picual. To oliwa uniwersalna zarówno do smażenia, jak i do spożycia na surowo. Komponuje się z wieloma daniami: pieczonym mięsem, sałatami jak i pyszny dodatek do bruschetty.  Ma w sobie łagodność arbequiny i pikantność picuala i oczywiście ich medalową jakość z najwyższej półki. Jest przyjemnie trawiasta z nietuzinkowym niuansem pomidorowym.

Dane adresowe

PONIEDZIAŁEK - SOBOTA 10:00 - 20:00
NIEDZIELA 10:00 - 18:00

Galeria Sucholeska ul. Obornicka 85, Suchy Las

Newsletter

Znajdź produkt/usługę np. Kantor, zabawki
Kontakt z wystawcami

Wystawcy

© Galeria Sucholeska
Fav Interactive media